Darmowy hosting dla projektów webowych


Na początku swojej kariery jako programista webowy każdy chciałby udostępnić swoje pierwsze dzieła szerszej publiczności. Jakiś czas temu sam szukałem jakiegoś darmowego hostingu, bez reklam gdzie mógłbym umieścić prosty projekt lub swoją stronę wizytówkę.  I tak udało mi się trafić na GitHub Pages.



Czym jest GitHub Pages?

GitHub Pages pozwala hostować pliki dla profilu użytkownika i dla konkretnego projektu. Niestety hosting ten pozwala używać tylko plików statycznych i strony wykorzystujące PHP czy Ruby niestety tutaj nie będą działać, ale w zamian za to możemy tworzyć w oparciu o Jekylla.. Co nie zmienia faktu, że zastosowania tego rozwiązania są bardzo szerokie. Jeśli chciałbym przykładowo przedstawić klientowi różne wersje frontendu strony, ten hosting jest do tego idealny. Także jeśli ktoś stworzył swoją pierwszą stronę internetową może ja pokazać światu. A przy wykorzystaniu JavaScriptu można można stworzyć bardziej zaawansowane twory. Dzięki platformie Jekyll możemy tworzyć blogi. 

Limity

Niestety funkcjonalności są ograniczone. Wielkość strony, którą chcemy za pomocą tej usługi hostować  nie może przekroczyć 1 GB, a maksymalny miesięczny transfer to 100 GB. Przy zastosowaniu GitHub Pages jako hosting pierwszej strony jaką udało się nam stworzyć lub strona pokazowa dla klienta limity w zupełności wystarczające.  


Jak to działa? Co musimy zrobić aby móc zacząć używać GitHub Pages?

Zacommituj projekt, który chcesz  wstawić na GitHub Pages.
Przejdź do zakładki Settings. 




Na dole strony znajduje się sekcja GitHub Pages. W niej jako source wystarczy wybrać "master branch".




Zapisz. 
I to wszystko!
Strona się odświeży, a w sekcji GitHub Pages pojawił się link do strony.


Po kliknięciu w link przejdziemy na naszą nowo utworzoną stronę internetową, którą teraz mogą już zobaczyć wszyscy.




Według mnie jest to świetne narzędzie, które na początku drogi programisty może być bardzo przydatne. A także doświadczeni koledzy z branży znajdą dla niego zastosowanie.

1 komentarz: Leave Your Comments

  1. Kurcze nie wiedziałam, że hostingu mogą być darmowe. Ja akurat za swoj zapłaciłam ale nieduże pieniądze. Jak z pamięcią serwera na takim hostingu? Ja kupiłam serwer i rejestrowałam domenę na bloga na https://www.cal.pl/ nawet jedno rozszerzenie dostałam w promocji więc finansowo to dobra oferta i mam dużą pojemność serwera tzn. 40GB jak na bloga to okej :) Powiedz proszę jak z pojemnością serwera i sprawnością działania w tym przypadku darmowego hostingu.

    OdpowiedzUsuń